TOHUMCULUK

“En uygun çeşit, en güvenilir tohum”

“Şirketlerin kalite kriterlerini bilerek sunduğumuz en uygun çeşit ve en güvenilir tohum ile büyük üretim yapan tedarikçiler, saygı duyulan iş çıkartır.”

“Çiftçiyi dinleyerek koşullarına uygun çeşit tavsiyesi ve güvenilir tohum ile verimliliğini arttırıp mahsülüne rağbet yaratıyoruz.”

“Patates işleyen endüstriyel firmaların, kalite ve verim dengesini sağlamaları için ARGE ve ıslah çalışmalarımız ile en uygun çeşit ve en güvenilir tohumu sunarız.”

Bitkinin döllenme sonucu yeni bir bitki oluşmasını sağlayabilen tanesidir. Yani bitkinin neslini sürdürmek için oluşturduğu tanedir.
Gerçek Patates Tohumu (GPT), patates çeşidinin genetik yapısını taşıyan, döllenme sonucu oluşan tanedir. Bir susam tanesine benzer. Patates tohumu olarak bildiğimiz ise esasında tohumluk yumrulardır. GPT ve tohumluk patatesler hakkında detaylı bilgi için ARGE sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mini yumru, minyatür patates tohumluğu olarak tanımlanabilir. Mini yumru üretimi, açık arazide yetiştirilen tohumluk patatesten farklı olarak, steril topraklarda yapılır. Doku kültürü ile mini yumru üretimimiz hakkında detaylı bilgi için ARGE sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tohumluk, bitkilerin çoğaltılmasında kullanılan vejetatif ve generatif kısımlar olup canlı ve üreme kabiliyeti olan bitki materyalidir. Patateste tohumluk olarak, patates bitkisinin vejetatif bir organı olan toprak altı yumrular kullanılır
Tohumlukların ıslahı, tescili, üretimi, hazırlanması, dağıtımı, kontrolü, satışı ve bunlarla ilgili organizasyon faaliyetlerinin tümünü ifade eder. Bizim nazarımızda Doğa’nın sanatıdır.

Tohumluklar sertifikalandırılırken belirli analiz ve denetimlerden geçerler. Patates sertifikasyon yönetmeliğine göre, sertifikalandırılan tohumluklarda toprakları kirletecek, mahsülünüze zarar verecek, veriminizi etkileyecek tehlikeli hastalıklar bulunmaz. Sertifikalandırılmayan tohumluklarda her zaman toprağı ve mahsülünüzü etkileyecek zararlı etmenlerin bulunması riski mevcuttur. Bu durumda çiftçinin uğrayacağı zarar büyük olabileceği gibi ülkesel anlamda da kaybımız yüksek olacaktır.

 • Satın aldığınız çeşidin, talep ettiğiniz çeşit olduğunu ve bütün lotun aynı çeşit olduğunu garanti ederiz.
  Tarla ve laboratuvar ortamındaki bakanlık denetimleri ile çeşit özelliklerini ve tohum kalitesini garanti ederiz.
 • Sertifikasyon denetimlerinin yanı sıra ELISA test tekniği ile bütün tohumluk partileri virüs testine tabii tutar; tohum kalitesini ikinci kez garanti ederiz.
 • Gıda güvenliğinde geriye dönük izlenebilirlik sağlarız.
 • Çeşit ıslah etmek, ARGE birikimi gerektirir. ARGE merkezinde uygulanan ıslah çalışmaları sonucunda, ihtiyacınıza uygun çeşitler (hastalıklara dayanıklı, kuraklığa toleranslı, yüksek verimli vb.) geliştiririz. Bu tamamen doğal bir süreçtir. Yani kendi bölgeniz ve kendi koşullarınız için en uygun çeşidi seçebilirsiniz.
 • ARGE’deki hassasiyetimiz ve tohumluk üretimdeki tecrübemiz ile en güvenilir tohumu sunarız.

Sağlıklı ve kaliteli tohum, doğru yetiştiricilik ile birleştiği zaman, verimli bir sezon kaçınılmazdır. Bereketiniz bol olsun!

Neler Yapıyoruz

 • İlk özel sektör ıslah programını başlattık. Çiftçinin ihtiyacını karşılayan, güvenle dikebileceğiniz,Türkiye’nin ilk ticari patates çeşitlerini ortaya çıkardık!

 • Yıllık 50.000 adet çeşit ıslahı kapasitemiz mevcut.

 • Doku kültürü laboratuvarımızda yılda 800.000 adet patates bitkiciği üretiriz.

 • ARGE çalışmalarına ait 3 da, tohumluk üretime ait ise 5,5 da kapalı kontrollü seramız mevcut.

 • Her yıl (en az) 5 yeni patates çeşidini tescile veririz. Türkiye’nin ilk yerli patates çeşitleri!

 • Gen bankamızda, kendi geliştirdiğimiz, virüsten âri 72 çeşidimiz var.

 • 6 farklı bölgede, 4150 da alanda tohumluk patates üretimi yaparız.

 • 1000 m rakım üzerinde tohumluk üretim yaparız.

Kapasitemiz

0 adet/yıl
Mini Yumru Üretim Kapasitesi
0 ton
Tohumluk Patates Üretim Kapasitesi
İLETİŞİM

Bölge satış temsilcilerimizle iletişime geçmek için tıklayın.

İLETİŞİM