HAKKIMIZDA

Yakup Karahan’ın 1995 yılında kurduğu Doğa Tohumculuk, patates sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek entegre oluşumudur; dünyada ise sayılı ve saygın patates şirketleri arasındadır.

Doğa Tohumculuk, tohumdan çatala tüm üretimini kendi yapar: patates çeşit ıslahı, tohumculuk, tarımsal üretim, depolama ve dondurulmuş patates ürünleri. Titizlikle oluşturduğu bütünsel kalite kontrol sistemi içerisinde geriye yönelik izlenebilirlik sağlar; yani çatalınızdaki patates kızartmasının hangi patates bitkilerinin çiçeklerinin polenlerinden ortaya çıktığını bilirsiniz.

Islah

Doğa Tohumculuk, kuruluşunda kendi tarımsal üretimi için kaliteli tohumluk üretmek motivasyonu ile yola çıkmıştı. Fakat kaliteli ve sağlıklı tohumluk üretebilmenin tek yolu, kendi tohum çeşitlerimize sahip olabilmek; yani fiiliyatta ıslahçı olabilmekti. Doğa Tohumculuk olarak bugün, Doğa ARGE Merkezi’nde Türkiye’nin ilk yerli patates tohumu çeşitlerini geliştirmenin sevincini yaşıyoruz: Zirve, Doruk, Kutup! İlkleri, Bahar, Volkan, Kaya, İlkmor izledi ve her sene en az 5 yeni çeşit tescili ile serüvenimiz devam ediyor. 20 yıllık çabanın sonunda, tohum ithalatçısı olan ülkemize “en uygun çeşit, en güvenilir tohum”u sunmanın gururunu yaşıyoruz. Markalaşma stratejisinde yurt dışı pazarını hedef alarak yolumuza devam ediyoruz.

ARGE Merkezi

Doğa ARGE Merkezi, Nevşehir’de 2 tam donanımlı laboratuvar, 3 da tam kontrollü kapalı sera ve 5,5 da tohumluk üretime ait serasında yılda 50.000 çeşit adayı geliştirme kapasitesine sahip. Gen bankamızda kendi geliştirdiğimiz 72 çeşit mevcut ve her yıl ortalama 20 çeşit adayı daha ekleniyor. Doku kültürü mini yumru üretim tesisi, yılda 800.000 bitkicik ve 1,5 milyon mini yumru (süper elit kademe tohumluk) üretiyor. Tesislerimizi, TÜBİTAK projelerinin sunduğu imkanlardan faydalanarak kurduk ve bilimsel proje sayımızı arttırarak her sene ARGE yatırımımızı büyütüyoruz.

Tohumluk ve Patates Üretimi/Depolama

Doğa Tohumculuk olarak yılda ortalama 20.000 ton tohumluk üretimi yapıyoruz; 120.000 ton patates üretimi alt yapımız mevcut. Uzun yıllar, Kraft, Frito-Lay gibi dünya devlerinin hammadde ihtiyaçlarını karşıladık. Bugün, mahsülümüzü Doğa Frost, Pomking ve Pomqueen üretiminde kullanıyoruz.

1996 yılında Kapadokya’da ilk modernize yer altı depolarının mucidi olduk. Bugün, toplam 72.140 ton kapasiteli 6 modernize yer altı deposuna sahibiz.

Dondurulmuş Ürün

2011 yılında Nevşehir’de dondurulmuş patates ürünleri üretimine başladık. Toplam 65 bin m2 alanda (16 bin m2 kapalı alan) yıllık 60 bin ton patates işleme kapasitesine sahip tesisimizde kendi mahsülümüzü işleriz. Tohumdan çatala kendi üretimimiz olan Doğa Frost, Pomking ve Pomqueen’i “iyi hammadde, iyi ürün demektir” prensibi ile BRC Global Standard for Food Safety, ISO 22000:2005, Helal Sertifikaları’nın standartlarına uygun üretiriz.

Patates tedarikçisi olarak başlayan Doğa Tohumculuk, oluşturduğu özgün kalite kontrol sistemi ve bütün departmanlarının, yani 190 kişilik Doğa Tohumculuk ailesinin her bireyinin, özverili katılımı ile bugün üretim yapan bütünsel bir ARGE şirketine dönüştü.

“Tohumdan çatala” mottosu ile patates tohumu ithalatçısı olan ülkemizi kendine yeter konuma ulaştırmayı; Türk gıda piyasasına kaliteli tohum, kaliteli patates ve patates ürünleri sunmayı başardı.

Doğa’nın kalitesinin sırrı, geri bildirimlerle birbirini besleyerek geliştirdiği özgün sisteminde; sürdürülebilirliğinin temeli ise ödün vermediği vizyonunu inovasyon ile gerçekleştirmesindedir.

‘Bizim gerçeğimiz, güven yetiştirdi.’